Historie

 /  webmaster

Historie našeho oddílu je poměrně dlouhá. Zhruba před 30 lety fungovala na ZŠ Jeseniova v Praze 3 pionýrská skupina. Parta vedoucích pořádala oddílovky, výlety, tábor. Postupem času se omezovalo oddílové fungování a přešlo se pouze na výlety a letní tábor, později jen na letní tábor. Na tábor se jezdí již téměř 30 let nedaleko Blatné do Bělčic. Níže malá ukázka ze zpěvníku…

Je to už dávno, kdy stával tábor lemovaný silnicí, jak říká písnička „Bělčická“ (mimochodem – holkám, co ji tenkrát někdy kolem roku 1979-80 složily, je dneska přes třicet let, mají své rodiny…). Tak ten původní tábor stával u rybníka Polívka a hájovny Vratečín, asi 5 km od toho dnešního. A byl tam srub a louka a potůček a každý rok jeden, dva běhy letního tábora pro kluky a holky ze Žižkova i okolí. Ale okolnosti a lidé způsobili, že se od roku 1992 jezdí na tábory do Vitenče u Újezdce. Na tábor u Polívky zůstaly vzpomínky – a písničky! A hrají se dodnes. Tyhle písně se zpívaly nejen na táboře, pěly se na různých místech, s různým doprovodem, někdy více či méně falešně, ale vždy s chutí. Zpívaly se večer u táboráku slavnostně, po ránu trochu chraplavě (jak pamětníci rádi potvrdí) odpoledne na trávě, v jídelně, v lese, zpívaly se ve vlaku i v autobuse, vesele i smutně, svižně i unaveně, ale pokaždé přinášely dobrou náladu, pohodu a pocit, který je moc krásný – a to, že člověk někam patří…

Děti přicházeli a odcházeli a čas plynul. Kolem roku 1997 zanikla 145.PS a vzniklo občanské sdružení S.T.A.N. – Sdružení táborníků a (jiných) nadšenců. V této podobě oddíl přetrval téměř 10 let. Stále se pořádal letní tábor v Bělčicích, chodilo se jednou do měsíce na výlet.

V roce 2006 jsme pomalu začali obnovovat oddílovou činnost. Kromě jednodenních výletů jsme  začali dělalt i oddílové schůzky, zatím jednou do měsíce. Zjistili jsme, že to zkrátka půjde a tak jsme následující školní rok zavedli oddílovky 1x za 14 dní.

To už se psal rok 2007 a zde další mezník našeho oddílu. Zrušili jsme OS S.T.A.N. a přestěhovali jsme se pod hlavičku Asociace TOM. Zde jsme získali číslo 210 01 a ponechali si označení S.T.A.N. Jsme tedy TOM 210 01 S.T.A.N. Praha 3. Od září 2008 jsme plně rozjeli týdenní oddílovou činost. V současné době máme tedy každý týden oddílovku, jedenkrát do měsíce jednodenní, či vícedenní výlet a v červenci potom 3 týdenní tábor u Bělčic.