Jak se čistí studna starého mlýna?

 /  webmasterOpárenský mlýn

Opárenský mlýnNa víkendovky vyrážíme na různá místa. Nejčastěji na chalupy Asociace TOM. Pro nás nejznámější je asi Sloup. Určitě si všichni vzpomínáte jak na horní dům, tak i na vilu, ve které jsme nocovali vloni v březnu. Na Domeček v Dubici si všichni asi budou pamatovat díky zimě, kterou jsme tam v listopadu 2007 měli. Letos v březnu poznáme chalupu v Janově, tam jsme ještě nebyli. Tomíci mají celkem 13 chalup, chalupy se postupně rekonstruují a upravují, aby se nám v nich bydlelo lépe a lépe. Poslední objekt, který tomíci získali ja tzv. Opárenský mlýn.

Tenhle mlýn je zatím naprostá ruina, ostatně jak můžete vidět na obrázcích. Před 10 lety odtamtud odešli pionýři, kteří mlýn využívali stejně jako my využíváme jiné chalupy. Nyní je mlýn ve vlastnictví tomíků. Tomek Hurt od Dakotů z České Lípy a Tomáš Novotný, náčelník Asociace TOM se všemožne snaží získat zhruba 20 milionů korun na rekonstrukci. Pokud se vše podaří, třeba tak za 5 let budeme moci do starého mlýna vyrazit na víkend.

Vypadali jsme jako bezdomovciV úterý 24.2. jsme ve složení Tomek Hurt, Tomáš Novotný a já vyrazili do Opárenského mlýna, abychom zde společně se studnařem panem Künlem ze Štětí vyčistili místní studnu. Slovo dalo slovo a já už stál na lanovém žebříku a spouštěl se do studny, jak ostatně můžete vidět na fotografii. Ve studni jsme se vystřídali všichni, čistili jsme jak vzteklí a pak se hřáli u ohně. Tam jsme spíš vypadali jako partička bezdomovců, špína ze studně udělá své.

Studnu jsme vyčistili, zjistili jsme její vydatnost (kolik vody přiteče za minutu), a pak zkoušeli pomocí proutku najít další pramen. Já jsem proutku – virguli věřil, Tomáš N. uvěřil až po ukázce pana studnaře, ale Tomek od Dakotů neuvěřil a nevěří ani teď.

Opárenská studnaByl jsem doleTomek jako proutkař