Oddílové Vánoce v Mezholezích

 /  Jan Černý

Oddílové Vánoce jsme letos neuchopili vůbec jako troškaři, poněvadž jsme místo tradiční besídky a poklidného čajíčku někde v teple vyrazili rovnou do Arktidy. Tedy alespoň v rámci hry. Ve skutečnosti jsme byli na tomícké chalupě v Mezholezích na Domažlicku, ale přišlo nám, že zimou se to tam té skutečné Arktidě při nejmenším alespoň blížilo. A proč vlastně ta cesta za polární kruh?

Na začátku výpravy jsme dostali zprávu, že sonda objevila na severním pólu nadílku dárků a také velkou bouři, která se na ní hnala. Připojili jsme se tedy do projektu, který měl za cíl dárky získat. Rozdělili jsme se na dvě expedice, Severní tůče a Snowboarďáky, nasedli na polární expres, využili motorové sáně a už večer jsme stanuli v základním táboře na polárním kruhu.

Dalšího dne jsme na cestě z tábora ozdobili nejseverněji rostoucí stromek pro místní zvěř a vydali se vstříc pólu. Cestou jsme bojovali s nálety padajícího utrženého ledu, potopou vody a s věčně křehkým a nestabilním povrchem. Po vyčerpávající cestě se nám to konečně podařilo, stáli jsme celí zmrzlí na pólu, ale po balíčcích ani vidu. Nalezli jsme jen poznámku s informací, že dárky odnesla jiná expedice chvíli před námi. Na nic jsme nečekali a pospíchali jsme zpět do základního tábora s ukrutnou sněhovou bouří za patami. Až v bezpečí a teple tábora jsme si mohli odpočinout a dát si vánoční večeři a užít si dárky, které tam pro nás ta předchozí výprava mezitím zanechala. Měli jsme tradiční řízek s bramborovým salátem, zazpívali si koledy a zahráli si lehce zlodějskou hru s rozdělováním nadílky a také jsme pod stromečkem všichni našli nová oddílová trika.

 

Byl to zkrátka velmi pěkný prosincový víkend plný zimy, sněhu a všeho vánočního. Před odjezdem na polární expres jsme si ještě v místním obchůdku pořídili suvenýry jako Popis sněžného muže, 2 dcl polární záře nebo vlajky jiných expedic přímo z pólu. Co se výsledku týče, tak oba týmy skončily nerozhodně.

Fotografie z výpravy naleznete v oddílové fotogalerii.

Honza