Po stopách hry, část první

 /  Jan Černý

V sobotu 2. března jsme se po dlouhé době vypravili na jednodenní výlet, a to do Posázaví. Konkrétně do míst, kde se odehrává před rokem vydaná, do středověku zasazená videohra Kingdom Come: Deliverance. Původní plán byl, že půjdeme z Ratají nad Sázavou do Sázavy, po turistické stezce kolem hradu Talmberk. Řada z míst je ve hře modelovaná jako pravděpodobná historická rekonstrukce, krajina je prakticky reálná. Jen tedy vzdálenost měst si autoři hry pro lepší hratelnost sem tam upravili.


Porovnání skutečné a herní mapy. Rataje nad Sázavou v pravém dolním rohu.

Naše cesta začala neplánovaně v obci Ledečko, kde jsme museli vystoupit z vlaku, protože dál do Ratají na Sázavou byla trať uzavřená. Řekli jsme si, že do Ratají dojdeme pěšky, a protože nejsme žádná „béčka“ vzali jsme to delší, ale zato horší cestou. Po strmém stoupání a klesání jsme se ocitli u řeky, kde jsme zjistili, že přes ní nevede jiný, než zrovna nepoužívaný železniční most. Co se dalo dělat, využili jsme situace a za chvíli jsme stáli u zastávky Rataje nad Sázavou s pořádnou dávkou adrenalinu.


Radost po náročném překračování řeky.

V Ratajích jsme si prohlédli místní zvláštnost – dva hrady v jednom městě. Na Horním hradu jsme si dali oběd a po horlivé debatě, jestli to tam vypadá jako ve hře, jsme vyrazili dál směrem na Kuchelník a Talmberk a postupně jsme si uvědomovali, že musíme přidat do kroku, abychom stihli vlak. Na Talmberku jsme opravdu uznali, že do původního cíle, kterým byla Sázava a místní klášter, nestihneme dojít. Poklidný výlet se tak během pár minut změnil ve zběsilý pochod na vlak, na zastávku v Samopších. Po hodině opravdu úctyhodného tempa jsme to stihli, a to dokonce s desetiminutovým předstihem. Celkem jsme ušli zhruba 12,5 km.

Herní mapa v plné verzi. Zhlédli jsme Ledečko, Rataje, Talmberk, Mrchojedy a Samopše.

Stále nám však zbývá podívat se do Sázavy a do Úžic, tak tohle byla zatím jen první část :) Zbytek třeba zase příští rok?

ODKAZ NA FOTOGALERII: https://www.zonerama.com/tomstan/Album/5136779