Železnice do Promontory aneb Staňáci na Divokém západě

 /  Ondra Šejtka

Letošní staňácké léto bylo plné kovbojů, banditů, zlata, kolejnic, vlaků, nádraží a dolarů. Úkolem všech odvážných táborníků bylo totiž vybudovat železniční spojení mezi dvěma americkými městy Witenetch a Promontory, které stálo jako na potvoru každé na jiné straně severní Ameriky. Se stavbou nám pomáhala společnost CWRC – Central Witenetch Railroad Comapny, která budovala jednotlivé úseky železnice a jednotlivé oddíly –  investiční skupiny si poté kupovaly, samozřejmě za tvrdou americkou měnu, úseky železnice.

A tak se stalo, že jsme se utkali s místními indiány o jejich zlato, kopali tunel přes Sierra Nevadu, stavěli most přes řeku Truckie, ale také prahli žízní na severoamerických pláních, lovili tlupy banditů i trénovali jízdu na koních…

Kromě těchto westernových dovedností nás však čekaly zkoušky tábornické jako třeba každodenní mytí nádobí, úklid vlastních a někdy i cizích stanů, příprava ohně, škrábání brambor, pro někoho ne moc příjemné mytí.

Třicítce kovbojů dělali společnost nejen káňata, kroužící nad nedalekým polem a obrovský Orel Mořský, který zde hnízdí, ale také důležité postavy z městečka Witenetch a to šerif, hokynářka, starosta, místní fotograf, reverend, bankéřka, děvčata ze salonu a další…

Železnici se nám i přes všemožné obtíže podařilo dostavět a vytvořit tak důležitou dopravní cestu. Potkali jsme se i s obyvateli městečka Promontory, kteří se nejdříve smáli našim ponožkám, ale nakonec jsme společně přestříhli slavnostní pásku a novou železnici otevřeli. Pásku jsme přestřihli nejdříve ztracenými a potom opět nalezenými zlatými nůžkami od místního rodáka, kadeřníka Howarda Wolkera.

Celé tři týdny opět utekly jak voda a i díky skvělému počasí, které nebylo až zas tak vyprahlé, jako jinde v Česku, se nám tábor opravdu povedl. Povedl se tak, že při závěrečném ohni zase tekly slzičky, což nám vlastně dělá velkou radost.

Tak staňáci, kovbojové, díky za bezva tři týdny v přírodě a těšíme se na další společné setkání.

Ve oddílové fotogalerii si můžete prohlédnout výběr fotografií a také kovbojské portrétovky. Hezkou podívanou!

Starosta Andrew a jeho parta